Stora björn

Från Astronet
Version från den 29 april 2007 kl. 00.10 av Robert (Diskussion | bidrag) (Intressanta objekt)
Hoppa till: navigering, sök
Ursamajor.png

Ursa Major / Stora Björnen är den tredje största stjärnbilden och en av de mest kända på norra halvklotet. Karlavagnen den svarta delen på bilden till höger med sina 7 ljusstarka stjärnor är en del av Stora Björn.

De 2 stjärnorna till höger i karlavagnen pekar uppåt mot polstjärnan som ligger i Lilla Björnen. Följer man handtaget nedåt kommer man till en stark stjärna som är Arcturus i stjärnbilden Björnvaktaren.

Ovanför Stora björn hittar vi stjärnbilden Draken, under den hittar vi Jakthundarna och Lilla Lejonet (Leo Minor). Till höger om Stora björn finner vi Lodjuret (Lynx) och Giraffen.



Mytologi

Enligt den grekiska mytologin så var Stora björn Callisto som var en av guden Zeus älskarinnor. Zeus svartsjuka fru Hera hämnades på Callisto genom att förvandla henne till en björn som senare placerades på himlavalvet av Zeus.

Karta

Ursamajorkarta.gif


Karlavagnens stjärnor

Karlavagnen som är en del av Stora Björn innehåller de berömda 'riktningsvisarna' Dubhe (α) och Mirak (β). Om man drar en linje genom dessa och sedan 'uppåt' och följer den tänkte linjen så kommer man till Polstjärnan. Avståndet till polstjärnan är ungefär 5 gånger så stort som emellan med ett avstånd 5 gånger så långt som mellan stjärnorna (α)-(β).

De andra stjärnorna är γ Phecda, δ Megrez, ε Alioth, ζ Mizar och η Alkaid.


Mizar är en av de mest kända dubbelstjärnornapå himmelen och belägen just där Karlavagnens handtag böjer sig. Mizar bildar en optisk dubbelstjärna ihop med 4:e magnitud stjärnan Alcor. Denna dubbelstjärna är en bra syntest och ser man inte dem som 2 stjärnor tydligt så behöver man glasögon. Mizar är i sin tur en dubbelstjärna som lätt syns i ett teleskop med en separation av 14 bågsekunder.

Intressanta objekt

Ugglenebulosan M97 är en spöklik skiva som inte är speciellt ljusstark och den ligger ganska nära stjärnan Mirak (β). Om man börjar vid Mirak och går mot Ugglenebulosan hittar man en cigarrformad galax. Det är M108 som är ett ganska stoftriktsystem som vi ser från sidan.

Galaxerna M81 och M82 ligger i mitten av en liten galaxgrupp av ungefär 12 medlemmar. M81är en av de ljusstarkaste spiralgalaxerna och både den och M82 går ganska lätt att se i en 7x50 kikare under en mörk himmel.

NGC 2841 är en ganska ljusstark spiralgalax.

NGC 3184 är en spiralgalax som ligger nära stjärnan My (μ) så den är ganska lätt att hitta.

M101 är en stor spiralgalaxovanför karlavagnens handtag.