Är ofta in här och följer trådarna. Speciellt trådarna om miror har fångat mitt fascinerat mig men jag har hittills inte släpat mig ut för att föröka se vad jag lärt mig hittills. (Vilket antagligen inte är mycket)

Jag har ett litet 4" som jag gärna tar ut med barnen och kollar på våra närmsta grannar men fotar inte mer än i macroperspektiv. Tänkte ägna några kvällar att hitta balans i ISO och slutartider för några time lapse av vår vackra himmel och ni får gärna hjälpa till i tänkandet.
Första riktiga försöket blev lite.. Sådär. Har jobbat upp bilderna i Lightroom för ISOt var för högt. Tanken bakom mitt val av plats var att på distans kunna se stadens ljus släckas och få ut mer av himlen. Både en kraftig lysande måne och inkommande moln i motljus satte ordentligt stopp för det. Man ser en antydan till nedgång av ljusföroreningar i början ändå.
Tips på bra darksky platser i södra delarna av Dalarna tas gärna emot.
Med en önskan om klar himmel
Håkan
http://youtu.be/ArJ0qjLIZaA