https://www.martinpughastrophotography. ... nditions-1
finns länkar till Zip filer på mitten av sidan typ. data o kalibreringfiler. Så kan ni få se hur riktigt bra subbar ska se ut

jag gjorde en snabb edit..
Hur lyckades du få ut den blå datan så fint har försökt ett bra tag nu men lyckas inteRobert Habolin wrote:Martin Pugh, kanske en världens bästa när vi ändå nämnde Dreschler, har fri data att labba med på sin hemsida!
https://www.martinpughastrophotography. ... nditions-1
finns länkar till Zip filer på mitten av sidan typ. data o kalibreringfiler. Så kan ni få se hur riktigt bra subbar ska se ut30min exponeringar under perfekt australisk himmel, ett objekt som inte går att fota härifrån heller!
jag gjorde en snabb edit..
Martins Pugh carina rob test1.jpg
Jag har sett den, med teleskop, binokulär och blöta ögat. Håller med att den är underbar.timokarhula wrote:Hur många av er har sett NGC3372, Eta Carinae-nebulosan i teleskop?
Tackar det va grymm data o jobba med. Jag kände också att stjärnorna va överstretchade kanske skulle kört några iterations decon på dom eller haft starmask efter rgb combinen för att behålla stjärnorna i det stora helaRobert Habolin wrote:ser ju jättefin ut! du kan nog kräma ur lite mer nebulositet, men på det stora hela skitsnyggt! bra färger. kanske e par stjärnor som e lite överstretchade men det är ju bara småsaker.
det är ju kul att öva på bra grejer!
Testa med dust and scratches filtret på runt 2 pixlar o sen en gaussian runt 5-7 på färglagret innan du lägger på Ha datan som lumMartinS wrote:Detta var rolig! Är ju van vid DSLR, aldrig processat HA+RGB. Använde Ha som lum, men får problem med för mycket färg kring stjärnorna. Antar att det beror på att de är mycket mindre i ha bilden och därför blir det färgade halos.
Vad gör man åt detta?