Page 1 of 1

Månskuggor Io Ganymedes Jupiter - Bengt Rutersten

Posted: 2015-04-03 00:36:03
by bengtr
Ny bild i galleriet
Objekt: Månskuggor Io Ganymedes Jupiter
Exponering: 1/30 s ISO800
Fotograf: Bengt Rutersten
Teleskop: Celestron C11 f/10 SCT
Kamera: Canon 600d
Kommentar: Jupiter med månskuggor . Först Io med skugga. Sedan den mörka Callisto och skuggan från Ganymedes.

Image
Klicka for att se stor version av bilden

Re: Månskuggor Io Ganymedes Jupiter - Bengt Rutersten

Posted: 2015-04-03 08:32:22
by Torbjörn
Fina bilder av Ios passage. Det händer alltid något intressant på den här stora planeten!

/Torbjörn

Re: Månskuggor Io Ganymedes Jupiter - Bengt Rutersten

Posted: 2015-04-03 11:55:57
by stoffe
Ja äntligen fler Jupiterbilder här på Astronet! Jag tycker att det är lite festligt att din understa Jupiterbild är tagen kanske samtidigt som min bild här under? Jag har förivsso på deroterat bilden men vi verkar ha prickat ungefär samma tidpunkt, jag kan även flytta min tidpunkt fram och tillbaka på de 47 min och 30 sek total exponeringstid som jag hade.

download/file.php?id=3275

Men har du någon mer noggrann tidsstämpel?

Re: Månskuggor Io Ganymedes Jupiter - Bengt Rutersten

Posted: 2015-04-03 13:08:03
by bengtr
Hej !

Torbjörn : Ja, det gäller ju att passa på nu när den står så högt och bra. Kanske det blir nå't trippel skugga eller nå't ?

Stoffe:
Ja, det verkar ju vara nästan samma tid på den med Callisto och Ganymedes-skugga. Först när jag såg det trodde jag det var Callisto som kastade skuggan, men det stämde ju inte :-) .

När du skrivet 47 min på din bild , hur har du gjort ? Gör du ett antal bilder under 47 min som du laddar i winjupos ?? Och kan sen rotera och välja .. eller ?

/bengtr

Re: Månskuggor Io Ganymedes Jupiter - Bengt Rutersten

Posted: 2015-04-03 21:19:37
by stoffe
Jag borde egentligen starta en egen tråd om hur jag gör planetfoto med derotation, jag ändrar och testar olika metoder hela tiden och försöker gå någrolunda systematiskt tillväga. Ett stort lyft för mitt planetfotograferande var när jag gick över till FireCapture efter att ha testat samtliga videofångstprogram som jag kunde komma på. De allra flesta är så lika men FireCapture har finesser utöver det vanliga. Som svar på din fråga så finns det två sätt att derotera och sedan stacka bilderna.

Antingen realtidsderoterar man filmen redan när man tar den i FireCapture och sparar en färdigderoterad film på hårddisken. Dock har jag inte hunnit testa den funktionen ännu.

Annars gör jag det i WinJupos, det är bara några få knapptryckningar och egentligen inget svårt alls. Det viktigaste är att man får tidsstämpeln från filmen så WinJupos kan skapa ims-filer. För att slippa sitta och knappa in detta tidsödande och tråkiga jobb på många bildfiler så kryssar man helt enkelt i en ruta i FireCaptures konfigurationsinställningar som spar filmen i WinJuposformat med tidsstämpel. Förutsatt att datorn aktivt synkar tiden hela tiden vilket är enkelt att göra med Nettime eller liknande NTP-klient, det finns massor där ute på webben eller som jag gjorde på Sandvreten, byggde en egen Linuxbaserad NTP-server som tar tiden från GPS och distribuerar ut via nätverket, alltid exakt rätt tid på alla datorer oavsett nätuppkoppling. Nåväl, därefter öppnar man WinJupos, klickar på Recording -> Image measurement, trycker på F7 för att öppna en bildfil, (här står nu redan tidsstämpeln ifylld i WinJupos om man gjort som ovanstående metod) trycker på F11 för att göra en korrekt mätning av Jupiter, därefter trycker man på F2 för att spara filen. Då är mätningen färdig och du har din ims-fil att jobba med. Sedan går du till det du tänkt att göra, t ex derotera R/G/B filer eller derotera färdiga färgbilder. I ditt fall färgbilder eftersom du har en färgkamera, då lägger du bara till dina imsfiler, väljer tidsreferensbild och trycker på compile. Du kan derotera hur mycket data du vill under en hel kväll skulle jag tro. Men det bör underlätta att hålla sig inom en timme. Du har en fin planetkamera som du kan använda för ditt planetfoto som du kan koppla ihop med FireCapture. Om du ska använda din DSLR-kamera så bör du synka kameran mot NTP varje gång du går ut och fotar så du får exakt tidstämpel och sedan får du mata in tiden manuellt i WinJupos istället, det väl det som skiljer sig åt. Då får du ta mitten av den tid som du filmat, sekunderna blir 0-9 värden och varje steg motsvarar 6 sekunder.

För att vara extra tydlig på din fråga om hur jag gör så tar jag 150 sek filmsekvenser i R/G/B vilket blir 7,5 minut för varje bild och deroterar i WinJupos till en färdig RGB-bild som jag i sin tur skapar en ny ims-fil för, sedan blir det några ims-filer för ett par rgb-bilder. De kan jag sedan derotera ytterligare vilket blev 47 min och 30 sek total exponeringstid. Det går att rulla ut och göra polprojektion och allt möjligt, det är relativt enkelt bara man gör mätningarna korrekt. Dock så har jag haft en del problem där derotationen går bra men utrullning går sämre och polprojektion får konstiga stackfel. Men men jag är bara en glad entusiast och känner mig som en nybörjare på detta 8)

Förresten, om du behöver hjälp med att komma igång med FireCapture och WinJupos så erbjuder jag det via gratisprogrammet TeamViewer. :good:

Skicka pm i så fall.