Page 1 of 1

M42 Orionnebulosan - Danjel Svensson

Posted: 2014-12-30 19:53:49
by Danjel
Ny bild i galleriet
Objekt: M42 Orionnebulosan
Exponering: L:163*1,6sek, D:10*1,6sek, Bias:10
Fotograf: Danjel Svensson
Teleskop:
Kamera:
Kommentar: Första försöket på M42 med samma teknik som min förra publicerade bild på M31, dvs ingen guidning och utan teleskop. Fotade med min Canon 700D med ett 300mm Sigmaobjektiv. Följde nebulosan manuellt. Fick 480 lightframes som jag matade in i DSS. Programmet valde ut 163 av bilderna som "acceptabla". Fortfarande fascinerad av sådant resultat med så pass korta exponeringar. Tänk vad jag kommer att kunna åstadkomma så fort jag blir kompis med min EQ-5:a. :) God Jul och Gott Nytt År!

Image
Klicka for att se stor version av bilden

Re: M42 Orionnebulosan - Danjel Svensson

Posted: 2014-12-30 20:45:14
by VigdisVZ
Kul att se vad man kan göra om man bara "biter ihop" och jobbar med det man har! Grymt resultat!

Re: M42 Orionnebulosan - Danjel Svensson

Posted: 2014-12-30 22:10:37
by stoffe
Härligt att du fått ett resultat som du är nöjd med, med tanke på din otroligt korta exponeringstid så är det ett bra resultat. Dock verkar inte fokus ha blivit perfekt? Jag har hört att autofokus kan fungera på DSLR-kameror om du fokuserar på starka stjärnor. Sen brukar man alltid få blända ned objektivet två steg för bästa resultat.

Om du äger en EQ5 och behöver hjälp och inte har någon astronomiförening i närheten så föreslår jag att du åker till Värmland Star Party i Mars så kommer det finnas massor av folk där inklusive jag själv som kan och vill hjälpa dig med din montering. :good:

Med 300 mm så bör du kunna exponera utan problem upp till 5-10 minuter med guidening med en EQ5a när allt lirar som det ska.

Re: M42 Orionnebulosan - Danjel Svensson

Posted: 2014-12-30 22:39:30
by Wolwerine
Bra jobbat med den korta exponeringstiden må jag säga! :)

Har ofta inte märkt någon skillnad med mina amatörögon med alltför många stackade bilder, har begränsat mitt eget arbete till mellan 15-20 bilder per stack.
Kanske någon som läser kan fylla på men hur det verkligen är med många stackade bilder och förtjänsten av det?
Vid planetfoto är det väl vanligt med film och en väldig mängd bilder att hantera men det är nog kanske annorlunda.