Page 1 of 1

Månuppgång i Nacka - Peter Rosén

Posted: 2014-10-12 15:05:59
by Peter R
Ny bild i galleriet
Objekt: Månuppgång i Nacka
Exponering:
Fotograf: Peter Rosén
Teleskop: 70-200/2,8
Kamera: Canon Eos 5DMkII
Kommentar: I går kväll cyklade jag till Hammarbybacken för att fotografera månuppgången.
På vägen dit passerade jag fotografiska museet som har en stor ljusskylt på fasaden och blev så intensivt bländad att jag helt tappade seendet under några ögonblick.
Detta är bara en av de många reklamskyltar som har dykt upp i Stockholm och som numera lyser dag och natt med ett väldigt kraftigt sken.
Jag antar att det är en mindre positiv konsekvens av upptäckten/uppfinningen av blåa ledlampor som ledde till årets nobelpris i fysik och som ger oss starkt vitt ljus till en låg energiförbrukning och därmed låg kostnad.
Det var svårt att inte tänka på när jag blickade ut över Nacka och den vackra månuppgången under Plejaderna. I framtiden har vi säkert råd att lysa upp natthimmeln ännu mera :-(

/*Peter R


Image
Klicka for att se stor version av bilden

Re: Månuppgång i Nacka - Peter Rosén

Posted: 2014-10-12 16:42:55
by perfrej
Vilken härlig bild!

/per

Re: Månuppgång i Nacka - Peter Rosén

Posted: 2014-10-13 08:32:05
by AndreasW
perfrej wrote:Vilken härlig bild!

/per
Håller med, tycker dina stadsbilder med astroinslag är suveräna peter.

mvh Andreas

Re: Månuppgång i Nacka - Peter Rosén

Posted: 2014-10-13 10:59:48
by Peter R
Hej, och tack för er uppskattning.
Det som var en lite speciell utmaning med denna bild var den extrema kontrasten mellan bebyggelsen och skärgården som tar vid och nästan bara belyses av finlandsfärjorna.
Bilden blev dagens LPOD http://lpod.wikispaces.com/October+13%2C+2014 .

/*Peter R

Re: Månuppgång i Nacka - Peter Rosén

Posted: 2014-10-13 14:40:36
by gost
Peter, en väldigt vacker bild på månens uppgång. Grattis också till LPOD!