Page 1 of 2
M33 Triangelgalaxen - Tomas Wikander
Posted: 2014-09-09 17:40:48
by Tompa
Ny bild i galleriet
Objekt: M33 Triangelgalaxen
Exponering: L:28x5, Ha:41x5, RGB:12x5 per kanal
Fotograf: Tomas Wikander
Teleskop: Skywatcher Explorer 190MN
Kamera: QSI 683-wsg8
Kommentar: Första försöket på ett deep-sky-objekt denna säsong. Det blev en till bild på M33 att lägga till samlingen här på astronet...
Jag har precis fått min EQ8-montering utbytt hos Astrosweden, då min gamla led av det variabla glappet kring DEC-axeln. Därför vill man gärna testa den nya monteringen ordentligt på något välkänt mål och jag har faktiskt inte fotat M33 tidigare. Konstigt att det känns som att man måste be om ursäkt för ännu en bild på M33
Data insamlades under nätterna 28-29/8 och 3/9 (Lum och RGB). När månen passerat halv blev det Ha nätterna 5-6/9. Natten den 29/8 bjöd på god seeing med FWHM kring 2.4 bågsek/pixel.
Kalibrering av bilder i Maxim DL. Bildbehandling i Pixinsight. Stackning av resp. kanal därefter DBE för att ta bort gradienter. Lätt dekonvolution av Lum och Ha. Lätt brusreducering med hjälp av MMT. Ihopslagning av Ha-kanal med RGB gjordes med ett smart script i PI. Till slut stretching och sammanslagning av Lum och HaRGB.
Nu blir det djupdykning ner i variabelträsket igen!
Klicka for att se stor version av bilden
Re: M33 Triangelgalaxen - Tomas Wikander
Posted: 2014-09-09 17:52:41
by Corpze
Mkt stiligt! Hur upplever du monteringen, körde du guidat eller fixar den oguidat?
Med vänlig hälsning, Daniel
Re: M33 Triangelgalaxen - Tomas Wikander
Posted: 2014-09-09 17:57:33
by skafar65
Fantastiskt härlig, krispig bild!
Med vänlig hälsning //Micke
Re: M33 Triangelgalaxen - Tomas Wikander
Posted: 2014-09-09 21:37:31
by Jonas
Fantastiskt fin bild med bra skärpa och superbra bildbehandling! Massor av detaljer som man kan gräva ner sig i. En APOD-bild!
Respekt!
/Jonas
Re: M33 Triangelgalaxen - Tomas Wikander
Posted: 2014-09-09 23:27:29
by Robert Habolin
grymt!!! vilken otrolig detalj-nivå. snyggt behandlat oxo!! 5 plus
Re: M33 Triangelgalaxen - Tomas Wikander
Posted: 2014-09-10 01:16:30
by wilt
Vilken fin bild - stiligt!
/Gustav
Re: M33 Triangelgalaxen - Tomas Wikander
Posted: 2014-09-10 06:48:49
by KennethB
Grym bild! Man drunknar nästan i den, vilka detaljer!
/Kenneth
Re: M33 Triangelgalaxen - Tomas Wikander
Posted: 2014-09-10 09:13:45
by Init4theimaging
En bild av M33 är väl aldrig nått att be om ursäkt för
Mycket snyggt och riktigt trevlig att utforska i full upplösning.
Mvh,
Daniel
Re: M33 Triangelgalaxen - Tomas Wikander
Posted: 2014-09-10 09:57:39
by Mats
Oerhört fin detalj i bilden. Det där SW190MN imponerar i alla lägen, men bilden är ju på alla vis snyggt gjord också.
Re: M33 Triangelgalaxen - Tomas Wikander
Posted: 2014-09-10 10:55:46
by Lazze
Jag försår vad du menar med att man nästan vill be om ursäkt för att man lägger upp en bild på M33 eftersom jag själv var tveksam till om jag skulle lagt upp den bild jag la upp på M51, men din M33 är sannerligen värd att vila ögonen på.
Riktigt krispig och detaljrik.
Så bli inte kvar för länge i variabelträsket....
Sen är jag också nyfiken både på din montering och kamera. När jag köpte min MX fanns inte EQ8:an till salu än, jag hade bara sett en tidig utgåva på en utställning och till slut orkade jag inte vänta på den längre.
Och eftersom jag har så liten bildyta med min Atik 460 så undrar jag förstås också hur dina erfarenheter är av QSI:n. Den skulle ge nästan dubbelt så stor FOV som min Atik.
/Lasse
Re: M33 Triangelgalaxen - Tomas Wikander
Posted: 2014-09-10 13:33:41
by Tompa
Tack så mycket för alla glada tillrop, det känns riktgt kul!
Bilderna guidades off-axis med en Lodestar guidekamera. Att köra monteringen oguidat är inte att tänka på när det gäller deep-sky. Jag har testat att PEC-träna monteringen, men jag får inte till det riktigt, så då kastar jag helt enkelt in handduken och väljer auto-guidning.
När jag fotar variabler funkar det däremot bra att köra oguidat upp till 4-5 minuter, då gör det inte så mycket att FWHM ökar. Om jag guidat ligger på ett FWHM om 2.4 bågsek/pixel vid 5 min exponering så landar jag på ett FWHM på ca 4-4.5 bågsek/pixel oguidat under samma förhållanden och då med lite lätt skeva stjärnor. Som sagt för fotometri är det inget problem.
Det går med andra ord inte att jämföra EQ8 med 10Micron och liknande monteringar, men kör man guidat så funkar det mycket bra - förutsatt att man får tag på ett exemplar som inte lider av variabelt glapp kring axlarna. Här måste man testa sitt exemplar före köp. Mitt första exemplar, som led av det felet, guidade inte alls så bra som det nya exemplaret.
Jag gillar QSI-n mycket! Filtren sitter rätt nära sensorn och med 1.25-tums filter vignetterar den inte mycket med min 190-tub, det lilla som blir fixar man lätt med flats. Mitt enda problem med QSI-n är dess ganska långa nedladdningstid, ca 20-25 sek per bild. Det finns ett snabbläge, men då blir bildkvaliten märkbart sämre. Snabbnedladdningsläget kan vara bra vid automatiserade uppsättningar, t.ex för snabbare plate-solving och eventuellt snabbare fokusering. Däremot har jag inte lyckats bra med snabbnedladdning. Efter det att jag har använd snabbnedladdning verkar något i mitt system spöka till det så att jag därefter får med störningar vid långsam nedladdning. En ur- och inkoppling av kameran gör att allt "hoppar rätt" igen. Men, om jag alltid använder långsam nedladdning av bilder uppstår inga problem. Någon gång ska jag borra ner mig i detta problem, men det får gå så länge. Kanske kommer det en ny firmware som löser det hela.
Vad gäller guidekamera till QSI-n så rekommenderar jag en Lodestar. Jag testade först med en Qcam5, men den var inte alls så känslig och det var ofta svårt att hitta bra guidestjärnor.
Trist att du lägger av med astrofoto, Micke, men din nya hobby verkar riktigt intressant. Jag hoppas på bilder vartefter, även på astronet
Mvh,
Tomas W
Re: M33 Triangelgalaxen - Tomas Wikander
Posted: 2014-09-10 14:43:10
by ThomasK
Grinde-klass på den här bilden. Jag blir helt fascinerad av den myriad av små blå objekt i spiralarmarna. Är det unga öppna stjärnhopar eller t.o.m enstaka blå superjättar som syns?
Re: M33 Triangelgalaxen - Tomas Wikander
Posted: 2014-09-10 15:50:02
by Tompa
Det har jag själv klurat på. Jag har sökt på nätet och det är svårt att hitta bra kartor över m33.
Denna skall vara en superjätte, typ A, mag 15.2 V. Knut Lundmark skall år 1921 ha listat denna som den starkaste individuella stjärnan i M33 (mag 15.7 B). Först 1990 kunde det bevisas att stjärnan ingick i M33 och inte är en förgrundsstjärna (Humphreys, Massey & Freedman). Ha-regionen som omger stjärnan verkar kallas IC142.

- B342.jpg (99.86 KiB) Viewed 5649 times
Vad de blå myriaderna av stjärnor är får vi forska vidare i, men öppna stjärnhopar är väl troligt?
Mvh,
Tomas W
Re: M33 Triangelgalaxen - Tomas Wikander
Posted: 2014-09-10 16:48:12
by Hans Bengtsson
Jag vet att Paul Hodge skrev en berömd bok om M33, med atlas. Men den finns kanske inte tillgänglig fritt via nätet? Tjatig som jag är, tror jag dock att man som vanligt kan hitta massor av rådata om M33 via VizieR. Ifall det handlar om datafiler man hämtat via VizieR så kan man lägga in objektens x- och y-koordinater i Excel, och där rita kartor. Det är ju inte bara diagram som kan ritas i Excel utan även kartor när man har x och y, jag har ofta gjort det.
Edit:
Har bara mobilen just nu, men här kan man bläddra i Hodges bok (bara vissa sidor):
http://books.google.se/books?id=SE1rKrS ... =html_text
Hoppas inklistringen av länken funkade.
M v h
Hans Bengtsson
Re: M33 Triangelgalaxen - Tomas Wikander
Posted: 2014-09-10 17:46:32
by mikaelanderlund
Väldigt spännande bild med många detaljer. Den kan man tillbringa många timmar med. Man kan tex spana efter ”Variabel C” och som lär vara en LBV-stjärna.