Page 1 of 1

Saturnus - Torbjörn Holmqvist

Posted: 2014-05-18 19:22:24
by Torbjörn
Ny bild i galleriet
Objekt: Saturnus
Exponering:
Fotograf: Torbjörn Holmqvist
Teleskop: Celestron C8 f/10
Kamera: DBK 21AU618
Kommentar: En timma efter bilden som jag tog av Mars var det dags för Saturnus. Jag använde f/25 och filmade 4 minuter med 15 FPS. Fotot är resultatet av stackning av de 50% bästa bilderna.

Image
Klicka for att se stor version av bilden

Re: Saturnus - Torbjörn Holmqvist

Posted: 2014-05-18 22:29:23
by Peter R
Hej Torbjörn,

på din bild ser man tydligt att Saturnus är nära opposition, både på att skuggorna är symetriska men också på att ringen ser ljusare ut mot tidigare. Så jag kollade upp det och det var tydligen den 10 maj som Saturnus var i opposition, close enough.

/*Peter

Re: Saturnus - Torbjörn Holmqvist

Posted: 2014-05-18 22:52:59
by Torbjörn
Peter:
Ja man ser en tydlig ändring vad gäller skuggan mot den bild som jag tog den 29 mars. Tack förresten för tipset om att man kan fixa bort linjer som kameran ibland ger upphov till, jag fixade till grönkomponenten på det sättet i den här bilden :good:
/Torbjörn

Re: Saturnus - Torbjörn Holmqvist

Posted: 2014-05-19 22:53:54
by stoffe
Härligt att du vågar dig på Saturnus nu när den står så lågt på himlen, du har lyckats jättebra med tanke på höjden! Grattis till en fin bild!