Page 1 of 1

funkar ljusförorenings filter för astrofoto?

Posted: 2014-02-06 11:58:50
by Frost
Jag hade tängt att köpa lite filter och jag har sett ifrån mina bilder att det blir problem med ljusförorening så jag hade tängt köpa filter för att minska föroreningarna men nu har jag sett att den typen av filter är dåligt för foto. Är det så eller duger det jag har en nikon d5100. En sidofråga kan vara om jag kan använda filter som H alpha och andra smalbandsfilter med kameran.

Re: funkar ljusförorenings filter för astrofoto?

Posted: 2014-02-06 12:37:35
by Jonas
Var har du sett att det är dåligt att använda ett ljusföroreningsfilter?
Jag använder alltid någon form av ljusföroreningsfilter vid astrofoto. Framförallt Lumicons DeepSky-filter är mitt favoritfilter:
http://www.lumicon.com/store/p/40-2-Dee ... ilter.aspx
/Jonas

Re: funkar ljusförorenings filter för astrofoto?

Posted: 2014-02-06 13:11:38
by AstroFriend
Filtrens överföringskurvor kan vara lite olika specialiserade beroende på om de skall användas visuellt eller för fotografering. Om du använder H-alpha filter på din DSLR kommer bara var fjärde pixel detektera de "röda" fotonerna. De grön och blå blir blinda för den våglängden. Man brukar dessutom behöva väldigt långa exponeringar för den typ av smalbandiga foton. Går kanske men blir väldigt mycket bättre med en "riktig" astrokamera. Men kanske någon här som försökt och kan berätta.

/Lars

Re: funkar ljusförorenings filter för astrofoto?

Posted: 2014-02-06 15:16:14
by Jonas

Re: funkar ljusförorenings filter för astrofoto?

Posted: 2014-02-06 17:34:35
by glappkaeft
Hur bra filtren fungerar beror också på vilken typ av belysning som används lokalt. På många ställen så byter man ut exempelvis gamla Natriumlamporna mot modernare varianter och i de flesta fall fall så är de nya lamporna bredbandiga. Det blir då mycket svårare att filtrera bort ljuset från dessa lampor.

Re: funkar ljusförorenings filter för astrofoto?

Posted: 2014-02-06 18:26:52
by Frost
Villket filter ifrån teleskopcervice eller astrosweden är bäst för astrofoto när det kommer till ljusföroreningar och smalband som oll

Re: funkar ljusförorenings filter för astrofoto?

Posted: 2014-02-06 20:24:59
by Lazze
Här är en länk som kanske kan vara av intresse även om den har några år på nacken:
http://www.pbase.com/samirkharusi/galle ... ls_filters

/Lasse

Re: funkar ljusförorenings filter för astrofoto?

Posted: 2014-02-06 22:18:47
by AndreasW
Att tänka på med filtren är också hur man skall efterbehandla de filterade bilderna. Har själv ett Astronomik CLS filter som jag använt en del för att motverka ljusföroreningarna. Men jag tycker att det filtret ger ett såpass kraftigt påverkan på färgerna (vitbalansen) i bilden att det är svårt i efterhand att få till naturliga färger i stjärnor och liknande. Sånt kan också vara bra att ha i åtanke vid val av filter, man vill ju bara bli av med ljusföroreningarna men ändå ha kvar naturliga färger på sina objekt.

/Andreas