Page 1 of 1
julklapp-teleskop
Posted: 2013-10-24 16:45:16
by Diabolus
Hej undrar om ngn kan rekommendera ett teleskop till en 9 åring från
www.astrosweden.se för max 1000:- titta lite och detta känns mest prisvärt men vad tycker ni?
http://www.astrosweden.se/astrolux-76mm ... op/20196-0
Tacksam för svar
M.v.h
Daniel
Re: julklapp-teleskop
Posted: 2013-10-24 19:14:17
by Jonas
Hej Daniel,
Det är visserligen dubbelt så dyrt men du har inte funderat på detta:
http://www.astrosweden.se/heritage-130p ... be/19403-0
/Jonas
Re: julklapp-teleskop
Posted: 2013-10-24 21:00:22
by vejbymats
Jag har just ett sådant till salu (sedan ett tag), det kan få gå för 900kr nu!
viewtopic.php?f=32&t=6103&p=19942#p19942
Re: julklapp-teleskop
Posted: 2013-10-24 23:52:05
by glappkaeft
Jag äger inte själv ett Heritage 130P teleskop men har tittat i ett. Behållningen var att det var väldigt prisvärt teleskop och om du kan få tag på det begagnat så är det ett väldigt bra alternativ. Om jag får frågan att rekommendera billigt och kompetent nybörjarteleskop (speciellt för barn) eller ett teleskop för grab-n-go så skulle det normalt vara det första teleskopet jag rekommenderar. Bra optik, relativt lågt bris och teleskopet går att växa med.
Det finns en del kompromisser i designen, p.g.a. den låga höjden behöver teleskopet stå på ett stabilt bord, pall eller stol (höjden beror på hur lång man är) för att det skall vara bekvämt att observera. Teleskopets montering är en manuel Dobsonmontering vilket betyder att den är mycket stabil (ej att underskatta) men att man själv måste leta upp objekten samt periodvis flytta teleskopet för att hålla det i synfältet. Monteringar med följning och datoriserad GoTo måste man dock betala betydligt mer pengar för och de kräver i sin tur mer jobb och färdigheter för att ställa upp.
Det enda som man egentligen bör förbättra är ströljusskydd (t.ex. tyg + självhäftande kardborreband som täcker glipan som uppstår när man förlängt teleskopet) samt helst även en daggkåpa.
Re: julklapp-teleskop
Posted: 2013-10-26 16:16:23
by Diabolus
Tack för svar lutar åt att köpa vejbymats 130p