skafar65 wrote:Ja vad ska man säga Grinde! En halvtaskig testbild! Bästa bilden på Astronet trots allt? Fantastiskt fin!
Börjar misstänka remotobs i annat land, världsdel?

Antingen det eller så kan man ju avliva myten om att man inte kan ta så bra astrofoto i Sverige på grund av vår taskiga seeing?
Mvh //Micke
Stort tack, Micke!
Kan intyga om att bilden är lokalproducerad i Norrland, inga utländska fotoninsamlingar än, jag kommer nog vänta en säsong till med att flytta ner till Provence-obset (måste ju fixa en kamera till så jag kan fortsätta köra mitt jämtländska obs)
Det kändes lite fusk att bara ta färgerna rakt av från en äldre bild, och snabbt lägga till en snabbt behandlad Ha-stack från AG12'an i våras, det brukar ju kräva enormt mkt mer arbete än så här att framkalla en hubble-palett, men nu var ju det mesta av jobbet redan gjort (färgerna).
Det har vart en fruktansvärt rolig säsong, jag har lagt ner en hel del tid på att undersöka en massa (svenska) astro-myter, och upptäckt att långt ifrån allt som påstås stämmer. :P
Visst har vi sämre seeing här i Sverige jämfört med många andra ställen, men det är ju bara att välja en bildskala utifrån våra förhållanden, då går det ändå ta kanon-bilder! Klart roligare än att binna bort 3/4 av pixlarna och sampla som om man bodde på La Palma, och samtidigt puttra över att det är kämpigt att fota från Sverige :P Rätt bildskala är kung! (och såklart montering som inte begränsar)
Här är Ha-stacken jag använde:
Jag är långt ifrån apertur-begränsad med min setup, har sett bilder med 6-8 tummare som matchar de här detaljerna från ställen med bättre seeing, men jag slösar ändå inte på aperturen då jag valt ett riktigt snabbt fokalförhållande med lagom bildskala, så datan forsar in enormt mkt snabbare jämfört med samma kamera på en "långsam" tum, tex RC's och SCT's. Dock valdes bildskalan med utlands-obs i baktanken, annars skulle jag inte valt nåt med en brännvidd över 1000mm, det vore slöseri tycker jag.
Corpze wrote:Strålande test

fått till flats-panelen också?
Tack! Flats-panelen är klar för montering, men jag har inte bestämt mig än om jag ska arduino-styra den, har ju redan en scriptad relä-funktion i observatorie-boxen som fyller alla funktioner jag behöver, så det blir nog bara att koppla in den som den är. Mekaniskt sett är det bara att koppla in och köra. Det är arduino-kodandet som innebar en för hör inlärnings-tröskel, att skapa ett script-bart objekt som nås från ACP var mer än vad jag kunde sätta tänderna i som det ser ut nu. Plus att ett hemside-projekt hamnade i vägen
Mvh Jonas