För att enklare hålla kameran stilla kan man prova med en ställning som man skruvar fast i okularet.
Det finns några olika, men den jag provat går att fälla åt sidan så att man kan titta i okularet utan att skruva bort kameran. Det blir mer uthärdligt då.
Hoppas att länken inte blir för lång:
http://www.teleskop-service.se/sv/astro ... amera.html
Kompaktkamera fungerar bra, gärna om den kan ta "burst", dvs flera bilder i följd så att man kan prova att lägga ihop dem (stacka) i tex gratisprogrammet Registax. Eller om man låter kameran videofilma och så stoppar man in .avi-filmen i Registax så stackar den ihop filmbilderna. Gärna HD film. (Registax har skärpe-filter som den kallar wavelets, de funkar bra, kika på Youtube efter demo.)
Du vill ha kameran så nära okularet som möjligt utan att delar nuddar varandra. Värt att notera är att vissa kompaktkameror när de stänger av sig efter en stund, och man slår på dem igen, då vill de zooma ut/in med objektivet så mycket som möjligt, och vips så trycker de sig in i okularet. Sålunda: prova hur kamera beter sig när du slår på strömmen. (Min Panasonix LX3 gjorde så, tills jag uppdaterade Bios på den och man kunde få den att återgå till föregående läge på zoomen vid start...)
Det blir lite enklare att fota genom okularet, det är inte så stor investering och du hinner prova mer medans du studerar mer om astro-foto på nätet. Och det kan vara kul att se hur långt man kan komma med budgetutrusting, och en petflaska med varmt vatten att värma händerna på under vinternätterna.