Page 1 of 1

IC1396 och Snabeln - Daniel L

Posted: 2013-01-30 00:03:20
by Init4theimaging
Ny bild i galleriet
Objekt: IC1396 och Snabeln
Exponering: 7x15min Baader Ha 7nm @ f/2.9
Fotograf: Daniel L
Teleskop: Quattro 8-CF + ASA-2Korrr
Kamera: Atik 383L+
Kommentar: Äntligen lite resultat, om än under en hysterisk måne :(

Nyttig träning iaf.

Image
Klicka for att se stor version av bilden

Re: IC1396 och Snabeln - Daniel L

Posted: 2013-01-30 01:50:29
by Starsoft
Hej

Den bilden ser ju riktigt fin ut, jag misstänker att din setup kan vara en optimal astrofotokombination för smalbandsfoto med 8" tub, jag ser verkligen fram mot fler bilder framöver.

Anders

Re: IC1396 och Snabeln - Daniel L

Posted: 2013-01-30 09:25:10
by Peter R
Hej,
Fin bild med långa exponeringar.
Jag läste i ett av dina tidigare inlägg att du hade köpt en "TS Boren-Simon 8" PowerNewton Astrograph" men det är inte med den som du har tagit denna bild. Har du bytt ut den mot en SW Quattro 8" och i så fall vad kan du tala om anledningen till bytet?

/*Peter R

Re: IC1396 och Snabeln - Daniel L

Posted: 2013-01-30 11:56:34
by Starfish
"Oxo ganska ny på det här området men lite erfarenhet har jag hunnit få, bla. av TS kolfiber newton, då jag i sommras köpte en 8" TS boren-simon powernewt från TS i tyskland.
Håll dig borta från TS kolfiber tuber!!
Du betalar ett väldigt högt pris för Baader fokuserare, kolfiber tub, och i övrigt standard GSO grejor!"

"Köpte slutligen en 8" Skywatcher quattro med kolfibertub och har inte ångrat det en sekund. Ljusår bättre :good: (å billigare mä)"

:)

Re: IC1396 och Snabeln - Daniel L

Posted: 2013-01-30 11:59:58
by Starfish
Det jag undrar är, e du säker på att Boren-Simon är TS? dom verkar även fått väldigt bra kritik runt om på andra sidor SGL, Cn osv.
Riktigt snygg smalbandsbild, ser fram emot när du sätter ihop den till färg!

Mvh Marko :)

Re: IC1396 och Snabeln - Daniel L

Posted: 2013-01-30 17:27:29
by Lazze
Jättefin bild. Även med hysterisk måne går det att få fram mycket signal med Ha. Jag tror också du har hittat en bra kombo.

Vad har du för erfarenheter av Quattrotuben så långt? Jag fingrade på ett förserieexemplar en gång och fokuseraren ville tilta lite när man skruvade åt den. Samma synpunkt fick jag av en annan användare som köpt en tidig version, men vad jag läst mig till så verkar det som SW har gjort förbättringar på den punkten?

/Lasse

Re: IC1396 och Snabeln - Daniel L

Posted: 2013-01-30 19:23:53
by Init4theimaging
Hej.

Anders, tack så mycket. :)

Om bara värdret vill samarbeta lite så kommer förhoppningsvis mer. Har fortfarande några troll kvar att slåss med, dvs. de vanliga... flex, fokuserar-häng, reducer/chip-avstånd(nästan helt rätt) osv.



Peter, tackar. :)

Marko letade fram vad jag skrivit om TS Boren-Simon PowerNewt tuben tidigare.
Tuben som tyskarna skickade till mig bar tydliga spår av att både ha varit ute i fält och blivit kollimerad vid flertalet tillfällen.
TS hade inga som helst invändningar när jag ville reklamera mitt "nya" teleskop, utan bad om ursäkt och menade att den tuben skulle inte ha skickats ut till kund överhuvudtaget.
Dom protesterade heller inte när jag ville ha pengarna tillbaka istället för att bli skickad en ny tub.
Efter lite hummande och pillande i naveln, beslöt jag att: -Det ska väl inte vara så jäkla märkvärdigt att få en Quattro att funka ihop med den där svin-dyra ASA-reduceraren!! ...och det var det inte heller :)
Så fick det bli.

Anledningen(arna) till att jag inte ville ha TS Boren-Simon PowerNewt igen är:

1. Kolfiber-tuben, hur bra den än kanske var, hade en förtvivlat usel finish i värsta "Titta här mamma,vad jag har byggt"-stil!!
2. Tubringarna. Hopplöst klena och hör inte hemma på en tub som påstås vara ihopsatt för astrofoto. Spänn-muttrarna( i brist på ett bättre namn) är av plast med mässings insats... Skandal med tanke på prislappen!!
3. Fokuseraren, en Baader steel-track, ger jag heller inte mycket för. Mekaniken kändes förvisso bra men där tar det slut. Drar man åt spänn skruven ändrar fokuserar röret vinkel. Kan ju iofs. hjälpa till att räta upp när kameran tynger ner i änden, men hur blir det efter en meridian-flip... Luktar pankaka här.
Dessutom är hålen i bas-plattan borrade vikelrätt genom plattan. Säkert bra om man ska montera den på en fyrkantig låda, men inte på ett teleskop-rör!! Blir en väldans dum vinkel för muttern att ligga an mot insidan av röret...

Vet att GSO fått kritik för sina dåliga primär-hållare men har för mig att jag läst någonstans att dom tog till sig av kritiken och kom med en ny design. Så det ska vara bra sen några år tillbaka. Kollade aldrig på det när jag hade PowerNewten hemma.

Så e du sugen på en TS Boren-Simon PowerNewt så har du iaf hört vad jag tycker om dem...
Lycka till



Marko, tack för de vänliga orden :)

Kan inte säga att det är "samma" tuber, men att de samarbetar e helt säkert. http://www.powernewts.com/#!partners
Kan vara att TS sätter ihop sina i egen verkstad, men båda är GSO-baserade.
Har dessutom läst minst två användar resentioner där man haft samma synpunkter på finishen(fast i andra ordalag) och tubringarna som jag.
Den ena killen hade t.o.m. fräst eller sågat ut egna tubringar i trä!!
TS är dom enda som använder sig av Baader fokuseraren.


Lasse, tack tack :)
Myckt nöjd hittills. Inge tilt på min när jag drar åt, inte som jag kan se iaf.
....
Satte i lasern, jo lite lite lite e där men man får dra åt onödigt hårt och titta noga. Rör sig nog betydligt mer när man hänger på kamera, filterhjul och reducerare. ;)