Page 1 of 1

Månen - Georg Kovács

Posted: 2012-10-26 20:16:19
by Prikulix
Ny bild i galleriet
Objekt: Månen
Exponering:
Fotograf: Georg Kovács
Teleskop:
Kamera: Nikon coolpix P510
Kommentar:

Image
Klicka for att se stor version av bilden

Re: Månen - Georg Kovács

Posted: 2012-10-27 21:38:35
by bjorne
Förlåt om jag säger vad jag verkligen tycker om den, men jag kan inte låta bli.
Jag tycker den är vädligt lik den första bilden tagen av månen år 1839.
:S

Re: Månen - Georg Kovács

Posted: 2012-10-28 11:39:08
by Prikulix
Min glädje var nog lika stor, som JOHN W.DRAPER -s, när jag tog min första bild.

Re: Månen - Georg Kovács

Posted: 2012-10-28 11:45:47
by Tompa
Min glädje var nog lika stor, som JOHN W.DRAPER -s, när jag tog min första bild
Helt rätt! Det är det som är det viktiga. Att man själv har kul! Jag tycker att dina bilder är bra, speciellt med tanke på att du är ny inom detta!
Testa att filma en sekvens av månen och bearbeta detta i Registax (gratisprogram) så kommer du att bli ännu mer överraskad över resultatet! Jag är ganska kass på att använda registax, så jag har inga bra tips att ge, men det finns många guider på nätet.

Mvh,
Tomas W

Re: Månen - Georg Kovács

Posted: 2012-10-28 13:09:08
by Hans Bengtsson
För min del tror jag det är bra, närmast ett genombrott, ifall bilderna på Astronet-startsidan i mycket högre utsträckning än hittills varit fallet kan bli en mix av enkla och avancerade bilder. Det är ju uppenbart att de högklassiga foton som länge dominerat inte är representativa för "medelastrofotografens" resultat. Därmed har Astronet till stor del missat den största gruppen som sysslar med astrofoto.

Jag tycker det är modigt och välgörande och konstruktivt att vi nu får se en del bilder av den "enklare" och definitivt vanligaste sorten. Mer sådant! På så sätt kan Astronet bli ett forum för alla som sysslar med astrofoto i landet. Desutom: bra bredd går på sikt oftast hand i hand med bra spets. Alla ska våga visa sina bilder på Astronet.

mvh
Hans Bengtsson

Re: Månen - Georg Kovács

Posted: 2012-10-28 13:21:54
by Robert
Bra mycket bättre än mina första bilder på månen :) Kul att få se dina första bilder.

Re: Månen - Georg Kovács

Posted: 2012-10-28 14:28:28
by Prikulix
Tack, alla er för de uppmuntrande orden. Jag är väldigt nybörjare, och egentligen bara testade min nya kameras möjligheter, men jag tror, jag har fått "blodad tand". Jag ser att här finns mycket information att ta till sig, jag är också mycket imponerad av bilderna jag sett här, en del är otroliga. Ska testa Registax , jag har redan laddat ner det. Mvh. Georg

Re: Månen - Georg Kovács

Posted: 2012-10-29 21:40:18
by stoffe
Registax kan vara ganska krångligt att komma igång med, det tyckte/tycker i alla fall jag och det finns en del tutorials på youtube som jag själv tagit hjälp utav för att just komma igång.

Re: Månen - Georg Kovács

Posted: 2012-10-30 08:40:51
by nilsw
Det finns kanske bilder som är tekniskt "bättre", men jag tycker den är konstnärligt vacker. Det finns absolut utrymme för bilder som inte är rent dokumentära.

Re: Månen - Georg Kovács

Posted: 2012-10-30 20:13:20
by Prikulix
Jag har tittat lite på Registax, men jag har väldigt lite material, några sekunder användbar video från Venus-passagen, som jag har testat lite, med ungefär samma resultat, som jag nådde med Photoshop. Jag jobbar lite med nyare bilder av månen, de blir förhoppningsvis lite skarpare, använde stativ och självutlösare. Svårt att bestämma färgnyanserna, så att det inte blir överarbetat, man har ju bara andra bilder som referens. Kul att det är tillåtet med lite "konstnärlig" frihet! Mvh G.

Re: Månen - Georg Kovács

Posted: 2012-10-31 05:56:13
by Tompa
Kul! Nu har jag inte så stor koll på det här med planet- och månbilder, men det går nog åt några minuters filmning för att få till en bra bild. Registax sorterar ut de bästa bilderna och förkastar de som är allt för påverkade av dålig seeing.

Mvh,
Tomas W