Page 1 of 1
NLC på Spaceweather
Posted: 2012-07-18 18:08:16
by Peter R
Jag tog några närbildssekvenser/timelapse på nattlysande moln i förrgår och skicade in till Spaceweather.com där den ligger uppe nu:
http://spaceweather.com/archive.php?vie ... &year=2012 .
Det var det sista jag hann med innan jag åkte på semester.
Jag ville studera rörelsemönstret som är väldigt komplext och har förbryllat mig länge. Det är som stora vågor som sköljer fram
och molnen trycks ihop i mönster som likar en sandbotten. Jag skulle tro att det i grunden är ett väldigt snarlikt resonans-fenomen som skapar båda strukturerna.
/*Peter R
Re: NLC på Spaceweather
Posted: 2012-07-18 22:53:35
by Robert
Riktigt fint och fantastiskt fina rörelser i molnen
Re: NLC på Spaceweather
Posted: 2012-07-19 07:52:40
by MikkoK
Wow! WOW!
Jag är i det närmaste kär i dessa moln och försöker själv att fotografera dem när tillfälle ges.
Utan att överdriva så var detta bland det snyggaste jag sett på NLC - toppbetyg från mig!
PS: Finns ett dedikerat forum för just NLC här:
http://nlcnet.proboards.com/
Re: NLC på Spaceweather
Posted: 2012-07-19 07:53:34
by MikkoK
MikkoK wrote:Wow! WOW!
Jag är i det närmaste kär i dessa moln och försöker själv att fotografera dem när tillfälle ges.
Utan att överdriva så var detta bland det snyggaste jag sett på NLC - toppbetyg från mig!
PS: Finns ett dedikerat forum för just NLC här:
http://nlcnet.proboards.com/
EDIT: Ett forum som verkar blivit spammat...
Re: NLC på Spaceweather
Posted: 2012-08-03 11:14:47
by Peter R
En nyupplagd film från Science at Nasa
http://www.youtube.com/watch?v=Qzs9ZOsjF-c presenterar nya teorier för NLCs uppkomst, bl. a meteorrökens roll i att kondensera vattendroppar. Det stämmer ju att meteorer brinner upp på ungefär samma höjd som NLC dyker upp på, dvs c:a 85 km. Skulle vara spännande att se om NLC-aktiviteten ökar under årets Perseider.
Under förra årets Perseider då jag avståndsbestämde en Perseid dök det upp NLC lite för kl. 3 på morgonen. De syns i "Bild 3" nere vid horisonten
http://astronet.se/view_image.php?id=1293&mode=large . Det kan naturligtvis vara en slump men i övrigt observerade jag nästan inga NLC förra året.
/*Peter
Re: NLC på Spaceweather
Posted: 2012-08-03 15:33:25
by Robin Andersson
Tack för länken! Var kul att se att till och med NASA försöker få svar på detta, första gången jag såg molnen var sommaren 2010 (då jag samtidigt började med astronomi som amatör). Var egentligen uppe och väntade på jupiter som kom fram vid 2-tiden men fick ofta besök av nlc - tack vare spaceweather fick jag sedan reda på vad det var.
Mvh
Robin Andersson
Re: NLC på Spaceweather
Posted: 2012-09-04 14:54:36
by MikkoK
Re: NLC på Spaceweather
Posted: 2012-09-05 22:30:06
by Peter R
Intressant att man har börjat hitta en förklaring till nattlysande moln. Länge trodde ju Nasa att det var vatten som dumpades från rymdfärjan som blev till iskristaller på ca 85 km höjd.
Men det är ändå förbryllande att inga rapporter finns före 1883 för om meteor-röken ligger bakom så bör de ha funnits i alla tider.
Jag har heller inte funnit någon förklaring till varför de kan uppträda och försvinna inom loppet av några minuter.
Vad händer med iskristallerna när de blir osynliga?
/*Peter R