Page 1 of 1
HAT-P-3b Exoplanet transit - Mats Johansson, Lars Hermansson
Posted: 2012-04-06 23:37:34
by LasseH
Ny bild i galleriet
Objekt: HAT-P-3b Exoplanet transit
Exponering: L: 458 * 8 s bin 3x3
Fotograf: Mats Johansson, Lars Hermansson
Teleskop: OGS RC-16 f/9
Kamera: Atik 11000M
Kommentar: Hej,
Vi har testat att dokumentera en exoplanettransit med skapligt resultat.
Varje mätpunkt är en stack av tre exponeringar. Magnituddroppet var 15 tusendelars magnitud. Prediktioner, kurvanpassningsprogram och rapporteringsfunktion mm. finns på
http://var2.astro.cz/ETD/index.php
En bok i ämnet kan laddas hem på
http://brucegary.net/book_EOA/x.htm
Hälsningar,
Lars och Mats.
Klicka for att se stor version av bilden
Re: HAT-P-3b Exoplanet transit - Mats Johansson, Lars Herman
Posted: 2012-04-06 23:57:32
by Hans Bengtsson
Gratulerar! Jag tycker inte att resultatet är enbart skapligt utan snarare lysande. Dessutom en mycket bra presentation.
M v h
Hans Bengtsson
Re: HAT-P-3b Exoplanet transit - Mats Johansson, Lars Herman
Posted: 2012-04-07 06:29:55
by hansg
Utsökt arbete, boys!!
h-g
Re: HAT-P-3b Exoplanet transit - Mats Johansson, Lars Herman
Posted: 2012-04-07 09:17:42
by Magnus_Dahlgren
Intressant och imponerande...
/Magnus
Re: HAT-P-3b Exoplanet transit - Mats Johansson, Lars Herman
Posted: 2012-04-07 09:34:50
by Tompa
Wow, riktigt häftigt!
Berätta gärna mer... Metoder, programvaror, strulfaktorer etc...
Mvh,
Tomas W
Re: HAT-P-3b Exoplanet transit - Mats Johansson, Lars Herman
Posted: 2012-04-07 12:08:49
by Bengt
Absolut ett av de roligaste mest inspirerande fotoprojekt jag läst om här på, Astronet detta astroår.
Ni har ju verkligen rätt utrustning för denna typ av projekt.Vad jag har förstått är just RC tuberna som klippt och skurna för denna typ av uppgifter för de ger så bra exakta mätvärden.
Skulle vara skoj få läsa lite mer ingående om hur ni gick åt detta.
Jag och Timo N har många gånger snackat om att ge oss på detta också.
Nu blev man mycket inspirerad till att göra slag i saken.
Bengt
Re: HAT-P-3b Exoplanet transit - Mats Johansson, Lars Herman
Posted: 2012-04-07 12:51:56
by wilt
Imponerande resultat! Bra jobbat!
Håller med Tomas, man blir nyfiken och vill läsa mer.
/Gustav
Re: HAT-P-3b Exoplanet transit - Mats Johansson, Lars Herman
Posted: 2012-04-07 14:11:47
by Peter R
Jag håller med övriga om att det är en enastående prestation. Det är den stora spridningen i projekt, oavsett utrustning, som gör Astronet så spännande.
Jag fattar inte ens att det går att mäta upp relevanta skillnader på mindre än 15 tusendelars magnitud.
Stort grattis.
/*Peter R
Re: HAT-P-3b Exoplanet transit - Mats Johansson, Lars Herman
Posted: 2012-04-07 16:05:25
by Bengt
Såg precis att det ju är samma exoplanet som Anders Hemlin var på för något år sedan.
viewtopic.php?f=5&t=832
Frågan är om ni fick ungefär samma avvikelse?
Bengt
Re: HAT-P-3b Exoplanet transit - Mats Johansson, Lars Herman
Posted: 2012-04-08 08:23:56
by Lazze
Verkligen fascinerande att kunna mäta magnitudvariationer på millinivå. Grattis till ett lyckat resultat och tack för bra länkar. Har bara börjat skumma boken, men det blir bra påskläsning.
/Lasse
Re: HAT-P-3b Exoplanet transit - Mats Johansson, Lars Herman
Posted: 2012-04-08 18:25:53
by MatsJ
Hej,
Det är egentligen inte så märkvärdigt att lyckas med detta. Det är många som gör det med betydligt mindre teleskop än vi haft och vi har även sett att man kan använda DSLR. Våra data kommer dessutom från en fullmånekväll vilket kanske inte är idealt ur signal till brussynpunkt. Det är bara att prova med det man har. En del transitar droppar ju hela tre hundradels magnituder vilket kan vara lämpligt att testa på. Några lärdomar vi skaffat oss:
* Börja mätningen minst en halvtimme innan ingress och sluta lika lång tid efter egress.
* Exponera kontinuerligt och se till att ha bra signal på stjärnan men gå inte in i området där kameran kan vara olinjär. Lämpligt kan vara att stjärnan är exponerad en tredjedel till hälften av max ADU. Exponeringen bör vara minst en halvminut för att minska spridningen som uppstår ur scintillationseffekter i atmosfären. Filter behövs inte men ett rödfilter kan vara bra om stjärnan står lågt för att motverka refraktionseffekter eller för att få upp exponeringstiden om stjärnan är ljus. Men observera att vi bara hade 8 s exponeringstid och det blev ändå en positiv observation.
* Tänk på att det kan bli konstigheter om monteringen bestämmer sig för att göra en pierflip mitt under observationen.
* Vi autoguidade för att stjärnan inte ska flytta sig mellan olika känsliga pixlar på chippet. Det är självklart bäst med fullkalibrerade bilder men vi har själva bara använt darks vid denna observation.
* Har man pixelskala över 1,5"/pixel kan man överväga att defokusera något för att sprida ut stjärnljuset över flera pixlar för att undvika pixeldefekter.
Vi har gjort fotometrin i Maxim DL men IRIS, AIP4WIN eller andra program går säkert också bra. I den länkade boken beskrivs tre sätt att göra fotometrin i Maxim DL varav vi valde den enklaste (sämsta!) metoden med bara en referensstjärna. Det beskrivs även att det är viktigt att välja rätt apertur vid fotometrin. Tumregeln är tre gånger FWHM för stjärnan i pixlar.
Här är en länk till hur vår observation ser ut i TRESCA databasen.
http://var2.astro.cz/EN/tresca/transit- ... 1333742847
Hälsningar,
Lars och Mats.