Page 1 of 1

Premiär testbild av sxv-h18 Bengt Svensson

Posted: 2012-02-08 19:01:09
by Bengt
Ny bild i galleriet
Objekt: ic 434 Hästhuvud nebulosan
Exponering:
Fotograf: Bengt Svensson
Teleskop: GSO10"RC
Kamera: SXVR-H18
Kommentar: Premiär testbild med min nya ccd sxv-h18.Trots stor ful stark måne så leverar kameran fint.Har haft en liten inlärningströskel av bias, darks och flats men nu börjar jag fatta mig på hur man gör detta i maxim.dl. Bilden är croppad.
Kan även tillägga att bilden är tagen i full bränvidd på 2000mm.
Image
Klicka for att se stor version av bilden

Re: Premiär testbild av sxv-h18 Bengt Svensson

Posted: 2012-02-08 19:16:25
by Timo
Det kallar jag en bra testbild :D
Gissar på 2 x 5 minuter fast nej, det är ju ingen SBIG hehehe ?
Timo N.

Re: Premiär testbild av sxv-h18 Bengt Svensson

Posted: 2012-02-08 20:11:11
by Peter R
Skrev du hästbild eller testbild :D
Väldigt lovande first light i vilket fall. Undrade varför det blivit så tyst från dig men du kanske gick och väntade på nya kameran helt enkelt.
En liten precisering bara: Månen kan vara stor och stark men aldrig ful!

/*Peter R

Re: Premiär testbild av sxv-h18 Bengt Svensson

Posted: 2012-02-08 21:05:50
by skafar65
Hej Bengt

Gott och se! Mycket detaljer på den bilden och guidningen ser ut att vara 100% !

Ska bli spännande att följa utveckligen!

Mvh //Micke

Re: Premiär testbild av sxv-h18 Bengt Svensson

Posted: 2012-02-08 22:12:40
by Bengt
Visst kan man kalla månen för ful när den är sådan sabotör av deep sky foto. :D

Jag fick faktiskt min kamera redan förra året ska erkännas och det har blivit en hel del "testbilder" med min H 18 redan. Denna bild kändes kanske lite mer ambitiös än de andra.
Jaså Timo en Sbig behöver så mkt exponerings tid :D

Ja min guider gjorde ett överraskande bra jobb denna gången trots den ganska knepiga brännvidden. Känns som jag hittat fram till en bra inställnings rutin nu för den.


Det jag blev lite överraskad är hur liten denna ccd är jämfört med många andra 8300. Vikten är också en stor fördel ca 400g . Brusmässigt är den dock mil ifrån min gamla kära H9.Antar det är priset man får betala för KAF 8300 ccd oavsett märke. Men darks fixar ju det lätt. Jag har väl blivit lite för bekväm under årens lopp :D

Bengt
Image
en till liten testbild.
Image

Re: Premiär testbild av sxv-h18 Bengt Svensson

Posted: 2012-02-08 22:43:15
by Tompa
Läckert - och "bara" en testbild! Blir kul att se vad som trillar in sen.

Tomas W

Re: Premiär testbild av sxv-h18 Bengt Svensson

Posted: 2012-02-09 00:02:10
by Jonas
Grattis Bengt!

Och med en massa detaljer dessutom; små molntussar och de typiska filamenten "ovanför" huvudet. Det hela lovar gott!
Och visst har du rätt i att månen är en ful gubbe. Den förstör ju allt det fina! :good:

Hälsar

Jonas

Re: Premiär testbild av sxv-h18 Bengt Svensson

Posted: 2012-02-09 16:51:02
by Bengt
Tack Jonas och Tomas!

Jonas .Jag hade hoppats få se lite fler 8" RC bilder från dig här . Eller den har redan hamnat på en mer permanent plats i din berömda källare. :D

Har haft lite funderingar på att ersätta min guidetub med en RC model av 6"aren. Skulle vara kul se fler bilder från de andra modellerna.

Bengt

Re: Premiär testbild av sxv-h18 Bengt Svensson

Posted: 2012-02-09 18:51:40
by Jonas
Hej Bengt,
Jo, jag hade hoppats det jag också men har inte vädret varit dåligt, så har alltid något kommit emellan. Lägg sedan till att man blir ringrostig och drar sig för att släpa ut alla grejer när man inte ens är säker på att vädret håller i sig så har du en ganska bra bild av varför det inte kommer bilder från mig.
R-C;n ligger i obset och väntar på en molnfri kväll utan annat som kommer emellan. Nu är jag i varje fall snart klar med upprustningen av tvättstugan i källaren så med tiden kan jag få möjlighet att arbeta med den.

Hälsar

Jonas