Page 1 of 1

M57 Ringnebulosan - Matti

Posted: 2011-10-01 11:17:35
by matti
Ny bild i galleriet
Objekt: M57 Ringnebulosan
Exponering: 2*4 min
Fotograf: Matti
Teleskop: RC 6' f9
Kamera: Sony Nex-5
Kommentar: Första kvällen jag fotar i teleskop. Damm på en lins, alldeles för få exponeringar för mycket uppskärpning och förmodligen inte perfekt fokus. Trots det är jag hyfsat nöjd med första försöket att fota med mitt nya 6-tum RC-teleskop på 1370 mm brännvidd i fyra minuter.
Jag trodde aldrig att min Vixen GP-montering skulle klara 4 minuter oguidat, även om jag pillade mer med polinställningen än när jag fotar med mitt 180 mm Nikon-objektiv.

Visuell gränsmagnitud där jag håller till är typ 4,7.

Jag känner mig som en total nybörjare som bara pekar på något och tar några bilder. Så eftersom det ser ut att bli klart väder ikväll också kanske någon här har tips på hur jag kan skruva till det här och få till något bättre? (Förutom att köpa en guidekamera eller åka till en mörkare plats då.)

/matti

Image
Klicka for att se stor version av bilden

Re: M57 Ringnebulosan - Matti

Posted: 2011-10-01 11:48:21
by Mats
Du har fått ihop en hel del på den korta tiden i alla fall. Jag minns när jag själv körde oguidat. Att lyckas med 4min är svårt (oftast nöjde jag mig med en minut exponeringstid). Så jag tror att du kan vara mycket nöjd med din polaxelinställning. Det där med ljusstörningar är ju ofta ett problem. Själv har jag en gatlampa som begränsar åt vilket håll jag kan sikta, plus två hus och några träd...
Det handlar ju om bekvämlighet också. Att ge sig ut på vischan med alla prylar är ju ett företag... Mitt tips skulle nog vara, med de grejer du har, att testa betydligt fler exponeringar, kanske med kortare tid faktiskt. Då får du rundare stjärnor, en jämnare och mjukare bild.

Re: M57 Ringnebulosan - Matti

Posted: 2011-10-01 15:19:01
by Bengt
Din Vixen GP-montering är väl ganska känd för att vara en bra montering . Tycker du får vara väldigt nöjd få till det så här bra med så pass lång bränvidd. Skaffar du en reducerare till tuben så blir det ännu enklare.

Tror inte heller som du skriver att bilden är i fokus. Jag ställer fokus efter en ljusstark stjärna. När spikesen ser smala och fina ut är den rätt.

Bengt

Re: M57 Ringnebulosan - Matti

Posted: 2011-10-01 16:26:28
by matti
Tack för tipsen. Jag ska testa att korta tiden en del, kanske till 3 min, tyvärr ligger ju ringnebulosan västerut där himlen är ganska ljus. Histogrammet toppade ganska nära mitten. Kanske borde välja något annat ikväll. Dessutom tror jag att jag kan bli ännu noggrannare i polinställningen och få allt lite stadigare och mer välbalanserad. Egentligen trodde jag inte det skulle funka alls igår kväll, var mer ute efter att öva lite innan jag lyckats slå till och välja en guidekamera.
Jag tyckte det var ganska lätt att fokusera, starka stjärnor ger dubbla spikar när man är lite fel. Däremot tror jag att jag borde fokuserat på Vega alldeles innan. Misstänker att fokus kan ha ändrats när jag riktade om teleskopet, eller när jag drog åt låsskruvarna.
/matti

M57 Ringnebulosan - Matti

Posted: 2011-10-01 23:29:46
by matti
Testar 1,5 min @1600 nu.