Page 1 of 1

Lunar Perigeum - Göran Strand

Posted: 2011-03-20 22:50:05
by gost
Ny bild i galleriet
Objekt: Lunar Perigeum
Exponering: 2 sek @ ISO 1000
Fotograf: Göran Strand
Teleskop: Nikon AF-S 17-55/2.8
Kamera: Nikon D3
Kommentar: Jag missade själva månuppgången på grund av molnen. Några timmar senare på kvällen så klarnade det upp och jag begav mig ut på en närbelägen fjällsjö. Att hitta en spännande förgrund på en mörk fjälltjärn är en utmaning, så jag fick använda mig själv och försöka göra något av situationen. Bilden visar fullmånen, mig och skuggan, ett slags treenighet i stundens ingivelse.

Image
Klicka for att se stor version av bilden

Re: Lunar Perigeum - Göran Strand

Posted: 2011-03-21 12:16:59
by Peter R
Den här bilden får vara en symbol för hur otroligt ljus denna fullmåne var snarare än hur stor den var.
Jag trodde själv inte att några procent mer eller mindre skulle göra så stor skillnad - och jag pratar fortfarande om månen :D
Det var en märkbar skillnad och den här fullmånen har berört väldigt många människor som i vanliga fall inte är speciellt astronomiintresserade, bl a många vänner som har mailat eller berättat vilken fantastisk upplevelse det har varit.
Vi får nog tacka tidningarnas mediebevakningen för den stora uppmärksamhet som denna händelse har väckt hos allmänheten.

/*Peter R

Re: Lunar Perigeum - Göran Strand

Posted: 2011-03-22 10:42:29
by Robert
Roligt och annorlunda självporträtt :)
Du är bra på tänka på komposition med förgrund och måne.

Re: Lunar Perigeum - Göran Strand

Posted: 2011-03-23 10:42:05
by Peter R
Då var vi i gott sälskap med P-M Hedén på Spaceweather idag :D
Min dotter älskar den här bilden.

/*Peter R

Re: Lunar Perigeum - Göran Strand

Posted: 2011-03-23 12:17:04
by gost
Kul att vi håller oss framme på SpaceWeather. Du Peter är väl nästan en inventarie där? Hälsa dottern :)