Page 1 of 1
M42 Orionnebulosan - Morgan Fröwall
Posted: 2011-01-28 01:11:08
by Morgan
Ny bild i galleriet
Objekt: M42 Orionnebulosan
Exponering: 6x2min, 8x30sek RGB
Fotograf: Morgan Fröwall
Kommentar: Ännu en bild på Orionnebulosan.
Jag hade inte tänkt att ladda upp den här bilden då jag gjorde ett fel vid stackningen, utan syftet med den är om någon kan förklara varför jag får så pass mycket stjärnstrålning. Även de små stjärnorna spretar ganska så bra utan att för den delen vara så starka.
Jag har fotat med en Astro 110ED med en TS Flatter.
Klicka for att se stor version av bilden
Re: M42 Orionnebulosan - Morgan Fröwall
Posted: 2011-01-28 10:09:40
by Timo
Prova att ta en bild, ex luminans, utan flattener så se du om stråleffekten kvarstår.
Timo
Re: M42 Orionnebulosan - Morgan Fröwall
Posted: 2011-01-28 13:40:41
by Robert
Vackra färger på nebulosan men som du säger lite konstiga stjärnor. Kan vara vört att prova utan flattner för att se om den ör boven i dramat eller inte.
Re: M42 Orionnebulosan - Morgan Fröwall
Posted: 2011-01-28 13:58:57
by Morgan
Jag ska vid tillfälle prova utan flatter för att se om det blir bättre eller möjligtvis förlänga avståndet mellan flatter och kameran.
Jag har sett att WO har liknande fenomen på deras tripplet, fast inte så mycket som jag har, så det kan även beroa på otiken i tuben.
Det är även ett par dåliga bilder som smet med då jag stackade så förhoppningsvis ska jag kunna få stjärnorna mer tight än så här.
Det här är faktiskt min första bild på M42 så jag blev lite förvånad att jag fick med så pass med nebulositet med tanke på vanlig DSLR och ljusföroreningarna Stockholm.
Jag har fortfarande 10min exponering att arbeta med som inte finns med i den här bilden så förhoppningsvis ska jag kunna pressentera en bild som är bätte än denna.
//Morgan
Re: M42 Orionnebulosan - Morgan Fröwall
Posted: 2011-01-28 15:31:38
by Peter R
Hej Morgan,
Jag tycker inte alls att den var tokig och har ingenting emot naturliga optiska spikes.
Har kameran roterats något mellan de olika exponeringsserierna? Jag frågar för att förstå om du får sexuddiga stjärnor som har roterats mellan serierna eller om det finns mindre uddar mellan de större i ditt optiska system.
Dina stjärnor är lite osymetriska mellan höger och vänster så kolla om allting är centrerat och åtdraget så att inte kameran eller fokuseraren har lite spel eller "hänger".
/*Peter R
Re: M42 Orionnebulosan - Morgan Fröwall
Posted: 2011-01-28 17:47:34
by Mats
Bilden är trevlig att titta på tycker jag. Vad jag förstår så kan refraktorer, och då speciellt tripletter ha en del effekter med stjärnstrålning. Bägge de WO jag använt har haft exakt samma "kil" i strålningen runt starkare stjärnor. Jag har också lärt mig att temperaturen kan ha betydelse för hur bilden blir. Som exempel, med min nuvarande FLT110 blir de ljusare stjärnorna en aning trekantiga om tempen går ner under ca -14 grader

. Det har tydligen att göra med att linserna kläms mot en kollimeringsskruv då (enligt WO). Var det kallt när du fotade?