Page 1 of 1

M33 - Lars-Gunnar Wässing

Posted: 2009-11-08 22:00:52
by Lars-Gunnar
Ny bild i galleriet
Objekt: M33
Exponering: L=3x5min, RGB 2x5 min
Fotograf: Lars-Gunnar Wässing
Kommentar: Hej,

En liten bild i höstrusket, glömde sätta på värmebanden och bilden blev lite \"dimmig\" och knepig fick ta ner bakgrunden ganska hårt. Fastnade något trots ganska få subbar. Har nu fått min flatfield generator och hoppas kunna ta bra flats inom kort.

M.v.h

LG

Image
Klicka for att se stor version av bilden

Re: M33 - Lars-Gunnar Wässing

Posted: 2009-11-08 23:41:09
by Peter R
Hej Lars-Gunnar,
Aningen för mörk bakgrund men för övrigt jättefin bild med bra stuns.
Återkom gärna så småningom med din feed-back ang. flatfield-generator.

/*Peter R

Re: M33 - Lars-Gunnar Wässing

Posted: 2009-11-09 08:37:28
by skafar65
Hej Lars

Fantastiskt bra med tanke på den korta exponeringstiden! Härligt att se att någon har hittat en lucka i molnen!

//Micke

Re: M33 - Lars-Gunnar Wässing

Posted: 2009-11-09 09:40:13
by GAIS
Du din rackare har molnfritt (om även lite).
Här är det grått - men trevlig bild med osannolikt kort tid...

Re: M33 - Lars-Gunnar Wässing

Posted: 2009-11-09 10:57:52
by Robert
Riktigt fin bild med tanke på den förhållandevis korta exponeringstiden. Och man ser tydligt de många HII regionerna i galaxen.

Re: M33 - Lars-Gunnar Wässing

Posted: 2009-11-09 22:30:13
by Lars-Gunnar
Hej alla,

Nu är det inte så att denna bilden togs i typ helgen, då det var ap-grått även här, den togs 091012. Jag tänke "kasta" den först men gjorde ett försök att få ordning på den. Ber om ursäkt om jag orsakade upprördhet över att vädret alltid är så klart och fint i Norra Halland :D

Är det någon som försökt mixa in H-alfa i luminanskanalen eller i röd-kanalen på detta objekt? Jag tycker det borde gå

M.v.h

LG

Re: M33 - Lars-Gunnar Wässing

Posted: 2009-11-11 16:54:27
by Terje
!!! Så vad du försöker säga lite diskret är att du har syndat å det grövsta, åtminstånde är sitta och hålla på bilddata högt upp på Bengts nya reviderade lista över budorden. Strax under "Du skall icke inleda din kollega i frestelsen att köpa ny kamera" och "Du skall icka hava begär till din nästas RC", ytterligare exempel är "Helga vilodagen så du orkar vara uppe på natten" och "Du skall icke kalla andras bilddata din egen".

Re: M33 - Lars-Gunnar Wässing

Posted: 2009-11-11 21:22:24
by Timo
Du är ju en riktig profet Terje :lol: :lol: :lol: :lol: