Page 1 of 1
RosetA NGC2237 - Tony Johansson
Posted: 2018-03-18 19:12:03
by Tony
Ny bild i galleriet
Objekt: RosetA NGC2237
Exponering: 60-120 sek ca 1tim 10min
Fotograf: Tony Johansson
Teleskop: GSO 305/1500
Kamera: EOS 1200D
Kommentar: En av 2 sällsynta nätter. Fick användning för min motoriserade polinställning eftersom tjälen ställde till det igen. Nöjde mig dock med W-E inställningen och tog rosettan vid meridianen.
Klicka for att se stor version av bilden
Re: RosetA NGC2237 - Tony Johansson
Posted: 2018-03-18 19:14:50
by Tony
https://www.dropbox.com/s/0xmp1mrh4uil3 ... S.TIF?dl=0" onclick="window.open(this.href);return false;
-En länk till orginalet för den som vill göra en bättre (eller annan) version av bilden. Den heter rosetA-DSS.tif
Glömde säga ett filtret är ett CLS och fritt släpp-in på IR
Re: RosetA NGC2237 - Tony Johansson
Posted: 2018-03-18 20:54:48
by kribba
Fin roset! Har länge velat plåta den själv!
Re: RosetA NGC2237 - Tony Johansson
Posted: 2018-03-18 21:21:28
by Tony
Jag ser när jag tittar i en annan dator så fick bilden en lite blågrå nyans. Från ursprungsdatorn var den enbart röd.
Re: RosetA NGC2237 - Tony Johansson
Posted: 2018-03-20 08:08:31
by SvenP
Hej Tony
Fin bild men hur får du fram det röda?
Du har filter för rött genomsläpp ser jag men kameran i sig har väl ett IR-filter som tar bort mycket av det röda?
/SvenP
Re: RosetA NGC2237 - Tony Johansson
Posted: 2018-03-20 10:59:44
by Tony
Nej
Kameran har inget IR-filter. Det är raka rör.
Jag har ett 2" IR-filter att komplettera med ifall jag tror att det behövs..
Re: RosetA NGC2237 - Tony Johansson
Posted: 2018-03-20 16:38:51
by ragge
Snyggt fångat, utan minsta tendens till avlånga stjärnor, dessutom med skarpa detaljer.
Jag tror bilden har ännu mer potential, de mörkaste områdena borde gå att lyfta fram mer. Men det är ju så - en bild går alltid att göra bättre, det är ju en del av tjusningen med den här hobbyn att man aldrig blir färdig.
Ragnar
Re: RosetA NGC2237 - Tony Johansson
Posted: 2018-03-20 18:29:12
by Tony
Jag vet inte om jag har fel men när jag labbade med M45 här bredvid så verkade det som DSS kan "klippa informationen" på ett tokigt sätt.
Dvs DSS föreslår en viss färgkontrast som inte är bra. Om man för färgspaken till höger innan man spar bilden så lämnas mer information till nästa steg.
I mitt fall PS. Bilden är då mycket grådaskig i starten.
Re: RosetA NGC2237 - Tony Johansson
Posted: 2018-03-20 19:12:35
by ragge
Tänkte bara nämna ett lurigt problem som kan uppstå med DSS. Programmet hanterar vissa kameramärkens (tex Sony A6000, men säkerligen också andra) raw-filer på ett sätt som ger ett mindre bra resultat. Inga felmeddelanden, men färger mm som inte går att rädda i efterbehandlingen.
Ett sätt att kringgå felet är att först konvertera raw-filerna med Adobes gratis "dng converter" :
https://helpx.adobe.com/photoshop/using ... erter.html
Sedan stackar man dng-filerna i DSS med utmärkt resultat. Vet inte om just dina raw-filer lider av detta men kan vara värt att testa.
Ragnar
Re: RosetA NGC2237 - Tony Johansson
Posted: 2018-03-23 09:57:28
by SvenP
Aha det finns tydligen mycket att lära om detta. Jag har Imagesplus och DSS. Jag har nyligen upptäckt att DSS stackar bättre än Imagesplus. Det senare ger röda och blå sektorer på var sin sida om stjärnor medan det fenomenet inte uppstår vid min stackning i DSS. Allt behandling efter stackning har jag gjort i Imagesplus och PS. Efter stackning i DSS blir nebulosan mestadels blå till blågrön medan den efter stackning i Imagesplus blir mestadels röd. Nu blir det knepigt att avgöra vad som är rätt och bäst annat än jag tyckte min DSS variant blev bäst även om den inte blev röd. Men då finns det tydligen någon ratt att skruva till i DSS för att få fram det röda eftersom denna bild är uppenbart röd.