Page 1 of 1

Assisted Polar Alignment (APA)

Posted: 2017-04-01 09:55:33
by ragge
Assisted Polar Alignment (APA)

Hörde på vetenskapsradion att ryssarna tänker finansiera delar av sitt framtida rymdprogram med ett nytt projekt ("APA") som riktar sig främst till oss amatörastronomer. Det rör sig om ett system som skall underlätta polinställningen av ett teleskop. Snart skall vi inte längre behöva lägga värdefull tid på att identifiera Polaris. Systemet bygger på en satellit, utrustad med en sk "MultiMegaLaser", som placeras i en gigantisk geostationär bana så att man enkelt kan rikta in teleskopets montering mot denna. En särskild "Polar Finder" app (med reklam) skall utvecklas så att man kan pricka in NCP (North Celestial Pole) exakt utifrån satellitens position. Om det hela faller väl ut är planen att gå vidare med ytterligare en satellit för södra stjärnhimlen.

Lasern kan styras till att blinka med rött, grönt och blått ljus så att den inte går att missa. I mulet väder är det även tänkt att den skall projicera reklambudskap på molnen så att det blir direkt läsbart underifrån. Detta vidareutvecklas i en senare fas till att projicera "direkt i luften" om bara luftfuktigheten är tillräckligt hög. Om luften skulle vara för torr så är detta inget problem - bara en utmaning, heter det i rapporten.

Vi kan vänta oss färgglada "Happy New Year" och "Merry Christmas" etc, men intäkterna planeras komma via reklamintäkter. Företag och organisationer, men även privatpersoner skall kunna köpa lasertid via en hemsida och på så vis skicka ut olika meddelanden, i valfri färg, till världens befolkning. En kommitté skall givetvis granska och godkänna varje meddelande innan det sänds ut.

Tänk vilken hjälp detta kommer att bli !

Ragnar ;-)
p_a.jpg
p_a.jpg (116.43 KiB) Viewed 3162 times

Re: Assisted Polar Alignment (APA)

Posted: 2017-04-01 14:53:51
by LasseH
Dålig respons på detta men ett haha kan man väl kosta på sig.
Mvh,
LasseH

Re: Assisted Polar Alignment (APA)

Posted: 2017-04-01 15:51:15
by Lazze
Ja det är väl tur att det är någon som tänker på den här hobbyn och våra bekymmer. Även om det bara är skämtarna :D

/Lasse

Re: Assisted Polar Alignment (APA)

Posted: 2017-04-01 16:10:09
by Björn
Ett bra försök, Ragge :good: :green:

Re: Assisted Polar Alignment (APA)

Posted: 2017-04-01 20:28:15
by ragge
LasseH wrote:Dålig respons på detta men ett haha kan man väl kosta på sig.
Mvh,
LasseH
Ett haha skall inte underskattas !! :D :D
Ragnar

Re: Assisted Polar Alignment (APA)

Posted: 2017-04-01 20:59:33
by Juicy6
Jag tyckte det var bra. Uppskattade också den försiktighet OP visar genom att inte hänga ut en viss försäljare av hamburgare utan fyndigt stavar namnet med ett a istället för ett o.

Christer