Page 1 of 1

IC 63 - Cristofer Eriksson

Posted: 2016-11-07 18:08:40
by Cristofer
Ny bild i galleriet
Objekt: IC 63
Exponering: R170, G120, B165
Fotograf: Cristofer Eriksson
Teleskop: TS130
Kamera: Starlight-Xpress SXVR-H694
Kommentar: IC 63 och Gamma Cassiopeiae, och en liten bit av IC 59 högst upp. Varje sub är på 5 min. Jag har använt en TS-flattener och allt är bildbehandlat i Pixinsight.

Image
Klicka for att se stor version av bilden

Re: IC 63 - Cristofer Eriksson

Posted: 2016-11-07 19:08:55
by petfol
Djupt imponerande Cristofer! Känns som ett mycket svårfångat och svårbehandlat objekt (och enbart med PixInsight dessutom) men det blev ju väldigt snyggt!

Re: IC 63 - Cristofer Eriksson

Posted: 2016-11-07 20:42:53
by ragge
En vacker bild av ett lite ovanligt och spännande motiv. Bra fångat och bildbehandlat med runda och lagom färgade stjärnor, inte för skarpa och inte för softa. :good: Bakgrunden jämn och fin också. Enormt att den starka stjärnan inte förstörde hela bilden med okontrollerade reflexer och liknande.
Om jag skulle hitta något att förbättra då - hmm. Tänk tänk... Jo. det finns lite grönt runt den starka stjärnan, det går lätt bort med HastaLaVistaGreen och då blir det en lite snyggare blå ton där. Sedan hade kompositionen vunnit på om teleskopet hade varit riktat lite mer till höger och uppåt kan jag tycka - men det är petitesser i det stora hela.
/Ragnar

Re: IC 63 - Cristofer Eriksson

Posted: 2016-11-09 18:43:36
by Cristofer
Tackar för kommentarerna och tipsen. Jag har tagit bort den gröna tonen nu med hjälp av SCNR i Pixinsight.

Re: IC 63 - Cristofer Eriksson

Posted: 2016-11-09 18:49:53
by Martin F
Jättefint! Och kul med lite ovanligt objekt. Blir sugen på att själv prova den :)

Sent from my phone using Tapatalk.