claesh wrote:Ni som håller på med astrofoto, gick ni in i det "direkt" så att säga, eller utvecklades ert intresse från visuella observationer till astrofoto? Jag tycker det är svårt att välja utrustning, det är många parametrar och för min del är inte astrofoto något jag tänker ägna mig åt inom kort men det vore ju bra om den utrustning man har är uppgraderingsbar i någon mån. Är det något speciellt man ska tänka på då?
Hur mycket meck är det med motorstyrning förresten? Tunga batterier och så?
Oj! Jo, några år har det ju blivit! Jag började visuellt med handkikare och köpte min första (altaz-monterade) 60 mm Unitronrefraktor när jag var 16 år gammal.
Efter att ha tittat lite avdundsjukt på en kompis ekvatoriellt monterade refraktor under några år, köpte jag den av honom när han gick upp till en 75 mm dito refraktor. (Kraftiga grejer!)
När jag köpte den ekvatoriellt monterade refraktorn började mina fototografiska äventyr. På den tiden var det film som gällde. Digitalt fanns inte. Det närmaste ordet var digitalis – och det hade inget med datorer att göra...
Men det var spännande med film. I S&T och Astronomy läste man sig till vilken film som var bäst för
astrofoto och testade med både 10, 20 och 30-minuters exponeringar.
Motor hade man bara på rec-axeln. Den andra axeln fick man ställa för hand. Följeteleskop hade man – och det skulle ha dubbelt så lång brännvidd som teleskopet (för att undvika följdfel).
Det var spännande att vänta på att de färdiga bilderna skulle komma med posten. Ibland blev man glad men ofta besviken.
Ja, jag drog iväg lite i minnet.
Din första fråga är ju besvarad.
Detta med att det är svårt att välja utrustning kan jag förstå. Jag har ju under åren lärt mig vad jag vill ha och valt utifrån detta men när man går in i hobbien som nybörjare och upptäcker vilken veritabel djungel av utrustning det är, kan jag tänka mig att det blir svårt att välja. Jag skulle börja ”lätt” med en utrustning som ovan för att sedan, när jag lärt mig mer, satsa på något jag verkligen skulle vilja ha!
Om du inte vill köpa utrustning för fotografiskt bruk utan visuellt, bör du kanske hellre titta på en en enklare, men robust montering men optisk tub av hög kvalitet eller ljussamlande förmåga men vad vill du observera? Galaxer kräver stor ljussamlande förmåga men relativt låg förstoring och då går det bra med enkla, s.k. Dobson-monteringar. Planeter kräver ofta hög förstoring vilket ställer krav på hög optisk kvalitet och då kan en refraktor vara att föredra men det finns andra mer eller mindre välkända teleskoptyper med lång brännvidd som kan komma på fråga.
Uppgraderingsbart. Då menar du om man kan köpa till motorer, GoTo etc för att så småningom ha en motsvarande montering som exempelvis en EQ-6 Pro Syntrek? Jo, det går men blir dyrare än att köpa GoTo från början.
Om det gäller optiska tuber, så är de sällan eller aldrig uppgraderingsbara på annat sätt än att man kan byta fokuserare och sökare.
Vad gäller batterier så är det inte så farligt. jag har en 12V batteripack som väger ca 5-6 kg. Med denna driver jag hela min utrustning (GoTo-montering och autoguider) under två-fyra kvällar.
Bästa Hälsningar
Jonas